Alkuperäinen nimi: 
From the World of John Wick: Ballerina
Lajityyppi: 
Julkaisija: 
Valmistusvuosi: 
2025
Valmistusmaa: 
Ohjaaja: 
Käsikirjoittaja: 
Ikäsuositus: 
16
Kesto: 
125
From the World of John Wick: Ballerina
Jussi U. Pellonpää, Ke, 04/06/2025 - 22:01

Elokuva

Vihan täyttämä ja isänsä kuoleman kostaa haluava Eve Macarro (Ana de Armas) hankkiutuu pelättyyn Ruska Romaan, saamaan salamurhaajien kiltaan, johon kuuluu myös alan pelätyin tappaja Baba Yaga, John Wick (Keanu Reeves). 

Toimintaohjaajien duunarisarjaan kuuluvan Len Wisemanin cv:ssä on muutama hitiksi laskettava tuotos, kuten viisiosaiseksi kasvanut Underworld -saaga (2003 - 2016) vampyyrien ja ihmissusien sodasta, sekä Bruce Willisin tähdittämä ja mukavasti onnistunut Die Hard 4.0 (Live Free or Die Hard) vuodelta 2007.

13 vuoden breikki sitten epäonnistuneen Total Recallin (2012) päästää Wisemanin jälleen puikkoihin elokuvassa From the World of John Wick: Ballerina, joka sijoittuu aikaikkunaan kolmannen, Chapter 3 – Parabellum (2019) ja neljännen, Chapter 4 (2023) John Wick -elokuvan välissä.

Ja sitä samaa luotibalettia ja Gun-Futahan kuin esikuvissaan on myös Ballerina tulvillaan. Kaikkia mahdollisia työ- ja hyötyvälineitä pahoinpitelyihin käyttävää käsirysyä, joka huipentuu näyttävään taisteluun liekinheittimillä. Derek Kolstadin luomien hahmojen pohjalta Shay Hattenin käsikirjoitus on paikoin turhankin suoraviivainen kostodraama, mutta finaaliin on sentään osattu rakentaa muutamakin yllätys. Tuttuja ovat myös Wickinsä tunteville murhaajakillan säännöt ja koodit, joita ei rikota ilman rangaistusta.

Tuottaja ja John Wick -elokuvien ohjaaja Chad Stahelski ei ollut tyytyväinen Wisemanin valitsemaan suuntaan ja kuvautti Ballerinaan uusia toimintajaksoja, jotka tarkkasilmäiset kyllä erottavat kokonaisuudesta tavallista rajumpina purskauksina.

Ana de Armas suoriutuu raskaasta toimintaroolista kiitettävin arvosanoin. Tuttuja naamoja salamurhaajien killasta edustavat Anjelica Huston Ruska Roman johtajana, Ian McShanen tappajien turvasatamaa, Continental-hotellia isännöivä Winston sekä tämän luottoconsierge, viimeisessä roolissaan nähtävä Lance Reddickin Charon. Pääpahan paikka on tälle kerralla annettu Gabriel Byrnelle ja sivummalla pikaroolissa piipahtaa myös The Walking Dead -tähti Norman Reedus. Tokihan Keanu Reeveskin hommissa nähdään, mutta Ballerina on ensi sijaisesti Ana De Armasin elokuva.

Yhteenveto

Oivasti Wick-universumiin sukkana sujahtava Ballerina on mannaa laadukkaan lahtauksen ystäville. Tiukkaa ja väkivaltaista toimintaa tutuissa puitteissa, mutta se onnistuu silti olemaan myös itsenäinen elokuva, ei pelkästään kopio huippusuositusta elokuvasarjasta.



Copyright © FilmiFIN 2004 - 2016