Dead Snow -ohjaajan vinksahtaneempi näkemys Hannusta ja Kertusta
Otto Korpinen, Su, 21/06/2009 - 16:41

Norjalaisella Dead Snow -zombiemätöllään tänä vuonna hätkäyttänyt ja kuuluisuuteen ponnahtanut ohjaaja Tommy Wirkola (kuvassa) paljasti tietoja ensimmäisestä yhdysvaltalaisesta projektistaan. Hannu ja Kerttu ovat uuden projektin päähenkilöt, mutta lajityyppinä on kauhu ja ohjaaja lupaa toteutuksen olevan verinen. Projektin englanninkielinen nimi on Hansel and Gretel: Witch Hunters.

"Se on toimintaa ja seikkailua yhdistelevä kauhuelokuva, jossa Hannun ja Kertun edellisestä noidan kohtaamisesta on kulunut 15 vuotta, jona aikana he ovat kasvaneet säälimättömiksi noidantappajiksi", Wirkola maalailee. "Verta, gorea ja toimintaa - kaikkia asioita, joita rakastan", Wirkola innostui, ja kertoi, että hän työskentelee parhaillaan käsikirjoituksen ensimmäisen vedoksen parissa.

"Se on ehdottomasti R-ikärajan elokuva, ensimmäisessä vedoksessa on paljon verta ja suolenpätkiä. Ennen kaikkea se on toimintaelokuva, jossa on kauhuelementtejä, ja tietenkin mustaa huumoria", Wirkola kertoi. Kun Wirkola saa Hansel and Gretel: Witch Huntersin valmiiksi, hän alkaa pohtia jatko-osaa Dead Snow'lle.

Kuvagalleria: 


Copyright © FilmiFIN 2004 - 2016